Κατηγορίες

Καθημερινή ενημέρωση για τις δραστηριότητες του Ναυτικού ομίλου Πατρών στην επίσημη σελίδα μας στο Facebook : Ναυτικος Ομιλος Πατρων -ΝΟΠ

@PatrasNauticalClub

Ημερομηνία: Παρασκευή 19 Μάι 2023
Τελικός αγώνας Πρωταθλήματος Υδατοσφαίρισης Ανδρών  Α2:  ΝΟΠ – ΟΦΘ 11-09 (κανονική διάρκεια 07-07) Πρωταθλητής & αήττητος ο ΝΟΠ
Κλίκ για μεγέθυνση
Τελικός αγώνας Πρωταθλήματος Υδατοσφαίρισης Ανδρών  Α2:  ΝΟΠ – ΟΦΘ 11-09 (κανονική διάρκεια 07-07) Πρωταθλητής & αήττητος ο ΝΟΠΤελικός αγώνας Πρωταθλήματος Υδατοσφαίρισης Ανδρών  Α2:  ΝΟΠ – ΟΦΘ 11-09 (κανονική διάρκεια 07-07) Πρωταθλητής & αήττητος ο ΝΟΠ

Σε ένα συγκλονιστικό τελικό η ομάδα του ΝΟΠ στέφθηκε πρωταθλήτρια καθώς επικράτησε του ΟΦΘ στα πέναλτι με σκορ 11-9 ενώ το παιχνίδι στην κανονική του διάρκεια είχε λήξει ισόπαλο 7-7.

Οι δύο ομάδες ξεκινήσαν δίνοντας μεγάλη προσοχή στις άμυνες τους με αποτέλεσμα το σκορ να κρατηθεί σε χαμηλό επίπεδο με το ΝΟΠ να προηγείται με 1-0 στο τέλος της 1ης περιόδου και το ημίχρονο να λήγει στο ισόπαλο 2-2.

Στην 3η περίοδο είδαμε ένα πιο ανοιχτό παιχνίδι με το ΝΟΠ να προηγείται 3 φορές με τον Απόστολο Γεωργαρά και τον ΟΦΘ παίζοντας πολύ ψύχραιμα στην επίθεση κάθε φορά να ισοφαρίζει.

Στη τελευταία περίοδο περίοδο η ομάδα μας βρήκε πρώτη σκορ αλλά δέχθηκε 2 γκολ με αποτέλεσμα στο 1:31 πριν το τέλος ο ΟΦΘ να προηγηθεί στο παιχνίδι για πρώτη φορά μετά την 1η περίοδο με 6-7. Οι επόμενες επιθέσεις και για τις δύο ομάδες δεν είχαν αποτέλεσμα για να φτάσουμε στα 5 δεύτερα πριν λήξει ο αγώνας όπου σε μια υποδειγματική επίθεση ο Πασσάς κατάφερε να σκοράρει και να στείλει τον αγώνα στα πέναλτι.

Στη διαδικασία των πέναλτι η ομάδα μας φάνηκε πιο ψύχραιμη καθώς δεν αστόχησε σε κανένα πέναλτι ενώ ο τερματοφύλακάς μας Διονύσης Βυθούλκας απέκρουσε ένα και άλλο ένα πήγε στο δοκάρι για να φτάσουμε στο τελικό 11-9.

Πρώτος σκόρερ με φοβερή εμφάνιση στο 2ο ημίχρονο ο Απόστολος Γεωργαράς με 5 τέρματα ενώ από 2 πέτυχαν οι Κανελλόπουλος, Βικάτος και Πασσάς.

Πολλά  συγχαρητήρια στην ομάδα του ΟΦΘ που απέδειξε ότι άξια θα βρίσκεται στη μεγάλη κατηγορία την επόμενη χρονιά

Για το ΝΟΠ (Κραβαρίτης): Βυθούλκας, Αγγελόπουλος, Κανελλόπουλος 2 , Γεωργαράς 5, Λαμπάτος, Παπαχριστόπουλος, Μπετχαβάς , Ανδρικόπουλος, Γκότσης, Βικάτος 2, Πασσάς 2, Τσασερλής, Σοφός, Δρίζης, Τριαντάφυλλος

Ευχαριστούμε τους φίλους του ΝΟΠ που ταξίδεψαν για να στηρίξουν την ομάδα μας.

Πολλά  συγχαρητήρια στον προπονητή μας Δημήτρη Κραβαρίτη, στο Βασίλη Λαμπάτο και στον έφορο Γιώργο Θωμόπουλο.

Όσο για τους παίκτες, τι να πούμε.... απλά υπέροχοι!