Κατηγορίες

Καθημερινή ενημέρωση για τις δραστηριότητες του Ναυτικού ομίλου Πατρών στην επίσημη σελίδα μας στο Facebook : Ναυτικος Ομιλος Πατρων -ΝΟΠ

@PatrasNauticalClub

Ημερομηνία: Σάββατο 08 Ιαν 2022
Πρωτάθλημα Υδατοσφαίρισης Ανδρών Α2 - 2022 10η Αγωνιστική :  ΝΟ Πατρών – ΠΕΚΕΒ (Χίου) 17-09
Κλίκ για μεγέθυνση

Με νίκη ξεκίνησε ο ΝΟΠ στο πρώτο παιχνίδι της νέας χρονιάς!

Σε ένα μέτριο παιχνίδι, όπου και οι δύο ομάδες ήταν εμφανώς επηρεασμένες από τη διακοπή του πρωταθλήματος αλλά και ορισμένες ελλείψεις, η ομάδα του ΝΟΠ κατάφερε σταδιακά να βρει τον ρυθμό της και να επικρατήσει στο τέλος άνετα της ομάδας της ΠΕΚΕΒ με σκορ 17-09.

Η ομάδα της Χίου εμφανίστηκε αξιόμαχη στον αγώνα και με ένα δυναμικό ξεκίνημα αφού προηγήθηκε με 0-3 κατάφερε να προηγηθεί στην 1η περίοδο με σκορ 02-05.

Στη συνέχεια ο ΝΟΠ παρουσίασε καλύτερο πρόσωπο στην επίθεση αλλά και αποτελεσματικότητα στην άμυνα, ισορρόπησε το παιχνίδι και τον βρήκε το ημίχρονο ισόπαλο με σκορ 07-07.

Στην 3η περίοδο η ΠΕΚΕΒ μην έχοντας αρκετές λύσεις στον πάγκο έδειξε αρκετά κουρασμένη και δέχθηκε 6 γκολ ενώ πέτυχε μόνο 2.

Η τελευταία περίοδος συνεχίστηκε στον ίδιο ρυθμό και η διαφορά στο σκορ να διευρύνεται σταθερά υπέρ του ΝΟΠ, γεγονός που  επέτρεψε στον προπονητή Βασίλη Λαμπάτο στα τελευταία λεπτά να δώσει χρόνο συμμετοχής στους νεαρούς αθλητές. Αξιοσημείωτο ότι στα τελευταία λεπτά του αγώνα όλοι οι παίκτες του ΝΟΠ πλην του τερματοφύλακα, ήταν κάτω των 18 ετών.

Τα 8λεπτα: 2-5, 5-2, 6-2, 4-0

ΝΟΠ (Λαμπάτος): Βυθούλκας, Γεωργαράς 2, Πολάτος, Κανελλόπουλος 4, Φιλιππάτος 1, Γουρδούπης, Μπετχαβάς, Κωνσταντακόπουλος, Λυκούδης 4, Γκότσης 1, Ανδρικόπουλος 3, Πασσάς 2, Γιώτης, Καραΐσκος, Νέγκιζ.

Επόμενο παιχνίδι, εφόσον το επιτρέψουν οι υγειονομικές συνθήκες, το Σάββατο 15/01 στην Πάτρα απέναντι στον ΟΦΗ.

Συγχαρητήρια στην ομάδα μας και στους παίχτες για την επιτυχία!

Από τον ΣπορτFM Πάτρας:

Eυχαριστούμε την Εφημερίδα "Πελοπόννησος" για τις όμορφες φωτογραφίες από τον αγώνα.  https://pelop.gr/o-nop-17-9-tin-pekev-fotografies/...