Ημερομηνία: Σάββατο 07 Ιούλ 2012
7/7/12. Κολύμβηση: 6η η Νόρα Δρακου στο Παρίσι
Κλίκ για μεγέθυνση

Κολύμβηση: Γαλλικό πρωτάθλημα κολύμβησης Οπεν - Στην έκτη θέση η Νόρα Δράκου

Η Παρασκευή 6/7/12 ήταν η πρώτη μέρα του Γαλλικού Πρωταθλήματος ΟΠΕΝ Κολύμβησης, που διεξάγεται στο Παρίσι με την συμμετοχή πολλών αθλητών υψηλής κλάσης από όλη τον κόσμο και στους τελικούς αγώνες είχαμε την παρουσία δύο Ελλήνων.

Στον Α' τελικό των 50μ. ελεύθερο η πρωταθλήτρια του ΝΟ Πατρών Νόρα Δράκου κατέκτησε την έκτη θέση, σημειώνοντας χρόνο 25.47, επίδοση κοντά στο όριο για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα του 2013.

Στον Β' τελικό των 50μ. πρόσθιο ο πρωταθλητής του ΑΝΟ Αργυρούπολης Παναγιώτης Σαμιλίδης τερμάτισε στην πέμπτη θέση με χρόνο 29.21.

8. Anna Dowgiert POL 25.76

Να υπενθυμίσουμε ότι η Νόρα σήμερα Σάββατο θα πάρει μέρος και στα 100 μέτρα ελεύθερο. Την ελληνική αποστολή αποτελούν δύο κολυμβητές της εθνικής οι Π. Σαμιλίδης και Κ.Γκολομεεφ. Τους αθλητές συνοδεύει ο προπονητής του Ν.Ο.Π. Λεκάκης Γιώργος και τα έξοδα της αποστολής καλύπτονται από την ΚΟΕ.

Πληροφορίες για τα αποτελέσματα των αγώνων ελήφθησαν από την ιστοσελίδα του Aquatics news: