Καθημερινή ενημέρωση για τις δραστηριότητες του Ναυτικού ομίλου Πατρών στην επίσημη σελίδα μας στο Facebook : Ναυτικος Ομιλος Πατρων -ΝΟΠ

Date: Sunday 21 Apr 2024
Α1 Mens : NOP - ΝΟ Chania 15-14
Click to enlarge

Νίκη για την ομάδα του ΝΟΠ απέναντι στα Χανιά με σκορ 15-14 στα πέναλτι

Σε ένα ματς για γερά νεύρα η ομάδα του ΝΟΠ επικράτησε του ΝΟ Χανίων με σκορ 15-14 σε ένα ματς που κρίθηκε στα πέναλτι και έκανε το πρώτο βήμα για την παραμονή.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν πολύ νευρικά με αποτέλεσμα στην 1η περίοδο να επιτευχθεί μόνον ένα τέρμα και το ημίχρονο να λήγει στο ισόπαλο 3-3.

Στην 2η περίοδο το προβάδισμα άλλαξε δύο φορές χέρια με καμία ομάδα να μην καταφέρνει να ξεφύγει για να φτάσουμε στο 6-6 με το οποίο ξεκίνησε η τελευταία περίοδος.

Ο ΝΟΠ κατάφερε να πάρει το προβάδισμα 2 φορές με τα Χανιά να απαντούν άμεσα. Στα μέσα της περιόδου η ομάδα μας με 2 γκολ από τον Γεωργαρά και τον Wilson κατάφερενα προηγηθεί με 10-8. Τα Χανιά μείωσαν γρήγορα στο 10-9 με τον Gusarov. Οι επόμενες επιθέσεις και των δυο ομάδων δεν βρήκαν στόχο για να φτάσουμε στα 24 δεύτερα πριν το τέλος όπου με την μπάλα στην κατοχή του ΝΟΠ και μετά από ένα αμφιλεγόμενο επιθετικό φάουλ, η ομάδα των Χανίων κέρδισε αποβολή και πέναλτι και πέτυχε την ισοφάριση.

Στην τελευταία επίθεση ο ΝΟΠ δεν κατάφερε να βρει στόχο με τον αγώνα να πηγαίνει στα πέναλτι.

Οι παίχτες και των 2 ομάδων έδειξαν ψυχραιμία και πέτυχαν τα 4 πρώτα πέναλτι. Στην τελευταία εκτέλεση ο αρχηγός του ΝΟΠ Β. Κανελλόπουλος βρήκε στόχο ενώ ο Δ. Καζάκος απέκρουσε το σουτ του Μητράκη και χάρισε τη νίκη στην ομάδα

μας.

Με τη νίκη αυτή ο ΝΟΠ προηγήθηκε με 1-0 στη σειρά των παιχνιδιών με τον επόμενο αγώνα να διεξάγεται στην Κρήτη την Πέμπτη 25/4 στις 14:00.

Ευχαριστούμε τους φιλάθλους που γεμίσαν το κολυμβητήριο και στήριξαν την ομάδα μας

Οκτάλεπτα: 1-0, 2-3, 3-3, 4-4, πέν. 5-4.

Για το ΝΟΠ (Γιώργος Ντόσκας): Καζάκος, Τζώρτζης, Αγγελόπουλος 1, Κανελλόπουλος 1, Λαμπάτος, Παπαχριστόπουλος, Παπαδόγκωνας 3, Πασσάς 2, Ανδρικόπουλος, Γεωργαράς 3, Βικάτος 1, Γαβαλάς Ι. 1, Βυθούλκας, Γουίλσον 2, Μπετχαβάς 1.